PC filament

Polycarbonate is among the strongest filaments and withstands ≈110-120 °C, but demands extrusion temperatures of 270-300 °C, a heated bed and an enclosure. Many PC blends with PETG or ABS make it easier to print.

24 results Pack × Clear all
PC Translucent Pack

PC 10KG-100KG

Anycubic Blanco translúcido 100 kg

€1,965.56 €19.66/kg
Anycubic ES In stock 3-5 days Go to shop
PC Translucent Pack

PC 10KG-100KG

Anycubic Blanco translúcido 20 kg

€414.95 €20.75/kg
Anycubic ES In stock 3-5 days Go to shop
PC Translucent Pack

PC 10KG-100KG

Anycubic Blanco translúcido 50 kg

€1,037.38 €20.75/kg
Anycubic ES In stock 3-5 days Go to shop
PC Translucent Pack

PC 10KG-100KG

Anycubic Blanco translúcido 10 kg

€213.74 €21.37/kg
Anycubic ES In stock 3-5 days Go to shop

Can't find what you're looking for? Search filament PC on Amazon.es (affiliate link)

Price per kilo = spool price ÷ net filament weight. For packs the total weight is used. Shops that sell in US dollars (US$) are not converted to euros. Delivery time to mainland Spain published by each shop, in business days from dispatch. It is indicative: it does not include handling time or carrier delays. “House brand” marks a shop's own label whose manufacturer is not declared; they can be hidden under Options.